vАктуалізація (лат. actualis — діяльний, діяльнісний, фактичний) — переведення в дію, стан активності того, що існувало лише потенційно чи латентно.

vАктуалізація (інформатика) — оновлення інформації згідно з найновітнішими даними.

vАндрагогіка – наука про навчання дорослих.

v  Атитюд (від франц. Attitude - поза) - готовність до виконання якої-небудь дії. Синонім: установка. Атитюд зазвичай визначається як схильність реагувати сприятливим чи несприятливим чином на якийсь об'єкт, особа, інститут або подія

v  Бенчмаркинг – спосіб використання чужого досвіду, передових досягнень кращих організацій,  підсистем власної організації, окремих спеціалістів для підвищення ефективності роботи, удосконалення  процесів.

v  Біфуркація – (від лат. bifurcus - «роздвоєний»), вживається в широкому сенсі для позначення всіляких якісних перебудов чи метаморфоз різних об'єктів при зміні параметрів, від яких вони залежать.Точка біфуркації - зміна усталеного режиму роботи системи. Точка вибору подальшого розвитку.

vВеб-квест (webquest)— це проблемне завдання з елементами рольової гри, для виконання якого використовуються інформаційні ресурси Інтернету. Уперше ця модель проектної діяльності була представлена викладачем університету Сан-Дієго (США) Берни Доджем і Томом Марч в 1995 році. Учителі всього світу використовують цю технологію як один із способів успішного використання Інтернету на уроках.

vВідкрите заняття. Метод, який дозволяє кожному учневі виступити у „ролі учителя", передаючи свої знання однокласникам

vВізуалізаціяПередбачає використання аудіовізуальної та електронно-обчислювавальної техніки, а також конструювання та застосування різноманітних дидактичних матеріалів і оригінальних наочних посібників

vГлосарій (від лат . glossarium «збори глосс») словник вузькоспеціалізованих термінів у будь-якої галузі знань з тлумаченням, іноді перекладом на іншу мову, коментарями і прикладами. Збори глосс (іншомовних або незрозумілих слів в тексті книги з тлумаченням) і власне глосарії стали попередниками словника.

vГра - це особливий вид діяльності людини. Вона виникає у відповідь на суспільну потребу в підготовці підростаючого покоління до життя.

v  Дисемінація (лат., від розсіюю) - спосіб розповсюдження і освоєння досвіду, адекватного конкретним потребам його реципієнтів, який має характер формування. Д. дозволяє поширити передовий і інноваційний досвід в масову практику педагогів; зумовлює не просто знайомство з ним, а організацію діяльності з перетворення запозиченої практики в інноваційний ресурс розвитку педагогічної системи.

v  Евалюація (Evaluation) - це систематичне дослідження і оцінка будь-якого предмета з наміром виявити і далі розвивати його «корисність» і «добротність», тобто якісність. Під «предметом» розуміються умови, процеси, продукти та їх дії у зв'язку зі школою, навчанням, вихованням і розвитком. Згідно сучасному трактуванні, термін «евалюації» розглядається як інтегративна категорія оціночно-аналітичної діяльності в управлінні (менеджменті) якістю освіти.

vІгрова діяльність - природна потреба, в основі якої лежить інтуїтивне наслідування дорослих. Гра необхідна для підготовки підростаючого покоління до праці, вона може стати одним з активних методів навчання і виховання.

vІгри драматизації. Їм притаманні основні риси творчих ігор: наявність задуму, поєднання рольових і реальних дій і відносин і інших елементів уявної ситуації.

v  Інвентаризація цілей - перевірка досягнення цілей.

v  Керівництво - (ким? - людьми, колективами) - це внутрішній процес потокового отримання інформації на основі комунікативного зв'язку, його обробки, перерозподілі виконавців, їх функцій, удосконалення їх діяльності.

v  Контролінг - це одна з функцій управління, яка займається збиранням, опрацюванням, аналізом та оцінкою інформації з метою підвищення ефективності діяльності підприємства, включає в себе всі дії з оперування інформацією.

v  Коучинг (англ. Coaching) - метод консалтингу та тренінгу, в процесі якого людина, яка має назву «коуч», допомагає учневі досягти якоїсь життєвої або професійної мети. На відміну від менторства, коучинг сфокусований на досягненні чітко визначених цілей замість загального розвитку.

v  Маркетинг (від англ. Marketing - продаж, торгівля на ринку) - це особливий вид менеджменту, це управління організацією, яка функціонує в умовах ринкової економіки. У широкому сенсі завдання маркетингу полягають у визначенні і задоволенні людських і суспільних потреб.

v  Маркетинг в освіті - вид ринкової діяльності, яка спрямована на вивчення, забезпечення і задоволення запитів споживачів в освітніх послугах.

v  Маркетингове управління - це управління, яке в умовах ринкової економіки дозволяє організації досягти своїх цілей і стати дійсно ефективною у своїй діяльності. Система маркетингового управління забезпечується тим, що кожен її елемент: принципи, методи, організація, персонал, фінанси, - перетворюються з позицій орієнтації на споживача.

v  Менеджер - це організатор діяльності; лідер, який приймає рішення про способи використання ресурсів, розподіл обов'язків в колективі для досягнення цілей організації.

v  Менеджмент – мистецтво ефективного, продуктивного управління; сукупність видів управлінської діяльності, яка спрямована на ефективне використання всього комплексу ресурсів.

v  Метауправління - управління самою системою управління, спрямоване на забезпечення її ефективної роботи, як в цілому, так і окремих підсистем управління.

v  Методичний менеджмент –підструктура освітнього менеджменту, об’єктом управління якого є методична служба, суб’єктами – педагогічні працівники навчального закладу. Мета методичного менеджменту – створення методичного простору для інноваційного розвитку та надання адресної допомоги вчителю.

v  Методологічна культура – це вміння і навики проектування освітнього процесу, уміння формулювати, усвідомлювати і вирішувати творчі завдання, здатність до здійснення методичної рефлексії.

v  Моделювання - це дослідження будь-якого об'єкта або системи об'єктів шляхом побудови і вивчення їх моделей. Це використання моделей для визначення або уточнення характеристик і раціоналізації способів побудови знову конструйованих об'єктів.

v  Модератор – організатор і ведучій інтерактивних форм взаємодії (дискусії, ділові ігри, «мозкові штурми»).

v  Науково-методичний супровід - технологія професійної педагогічної взаємодії суб'єктів освітньої діяльності, необхідними умовами якої є добровільність і партнерство, визначальними ознаками - особистісний та професійний ріст суб'єктів, а результатом - якісна фундаментальна підготовка фахівців.

v  Організаційна культура - цілісна система вироблених в даній організації цінностей, традицій, і властивих її членам моделей поведінки, правил спілкування і взаємодії, звичаїв, вдач і очікувань.

v  Освіта  формальна - це освіта інституціолізована, цілеспрямована, спланована за участю державних та визнаних приватних організацій і в цілому становить формальну освітню систему країни з надання освітніх програм і відповідних кваліфікацій, визнаних державою. Рівні формальної освіти - дошкільна, загальна середня, професійна та вища.

v  Освіта неформальна - це освіта інституціолізована, цілеспрямована та спланована навчальним закладом без надання освітніх програм і кваліфікацій, визнаних національними органами управління освітою, або без кваліфікацій взагалі, і є додатковою, альтернативною та/або доповняльною  до формальної освіти в процесі освіти впродовж життя.  Форми неформальної освіти: короткотермінові курси, методичні заходи (семінари, практичні заняття, творчи групи тощо). Визнані формальні кваліфікаціі можуть бути отримані шляхом освоєння певної сукупності окремих програм неформальної освіти і відповідного визнання уповноваженим органом набутих знань, умінь, інших компетентностей.

v  Освіта інформальна  (самоосвітня діяльність) реалізується за рахунок власної активності в оточуючому культурно-освітньому середовищі, при цьому людина перетворює освітні потенціали суспільства в дієві чинники свого розвитку.     Форми: індивідуальні траєкторії професійнго розвитку, програми саморозвитку, портфоліо тощо.Результати можуть зараховуватись у формальній освіті в порядку, який  передбачений чинним законодавством.

v Перевернутий класце така педагогічна модель, в якій типова подача лекцій і організація домашніх завдань представлені навпаки. Авторами технології вважаються вчителі хімії Аарон Самс і Джонатан Бергманн (2007 рік США). 

v  Педагогічна деонтологія – наука про професійну поведінку вчителя. П.д. розробляє правила та норми поведінки педагога у сфері його професійної діяльності.

v  Педагогічна етика – це відображення загальнолюдських відношин, суть  морально-психологічної сторони діяльності педагога, професіональна особливість його поведінки у взаємовідносинах со всіма учасниками педагогічного процесу.

v  Педагогічний досвід - це сукупність знань, умінь і навичок, набутих педагогом у процесі практичної навчально-виховної діяльності

v  Передовий педагогічний досвід - це така навчально-виховна чи організаційно-педагогічна діяльність, у процесі якої стабільні позитивні результати у вирішенні актуальних педагогічних проблем забезпечуються інтеграцією вже відомих або використанням оригінальних форм, методів, прийомів, способів навчання і виховання. Це результат творчого пошуку, виявлення нових педагогічних фактів, явищ, ідей, нових педагогічних цінностей з метою підвищення ефективності НВП.

v  Перспективний педагогічний досвід - наявність великих можливостей і передумов для успішного розвитку в майбутньому; визначення подальшого розвитку на перспективу. Перспективний педагогічний досвід - це новизна, висока результативність і ефективність діяльності педагога, відповідність сучасним досягненням педагогіки і методики навчання, стабільність і можливість творчого застосування іншими педагогами.

v  Проектування - діяльність людини чи організації зі створення проекту, тобто прототипу, прообразу передбачуваного або можливого об'єкта, процесу, системи

v  Стратегія - це довгостроковий якісно певний напрям розвиток організації, яке інтегрує місію, цілі, норми і дії в єдине ціле.
ського застосування іншими педагогами 
ського застосування іншими педагогами

vСюжетно-рольова гра це основний вид гри дитини дошкільного віку. Їй притаманні основні риси гри: емоційна насиченість і захопленість дітей, самостійність, активність, творчість.

v  Тьютор – (англ. Tutor - педагог-наставник, опікун, піклувальник; лат. Tutor - піклуватися, оберігати) фахівець, який супроводжує учня або студента в процесі індивідуального навчання в школі, ВУЗах,системах додаткової і неперервної освіти на основі  розроблених під його супроводженням   Індивідуальних освітніх програм.

v  Управління (чим? - системами, процесами; створення умов для роботи людей) - це вид діяльності, який забезпечує оптимальне функціонування і розвиток систем, координує роботу людей по досягненню спільної мети.

v  Управління маркетингом - являє собою набір процедур і дій, спрямованих на організацію маркетингової діяльності в організації.

v  Фандрайзинг, іноді фандрейзинг (від англ. Fundraising) - процес залучення грошових коштів та інших ресурсів (людських, матеріальних, інформаційних і т. д.), які організація не може забезпечити самостійно і які є необхідними для реалізації певного проекту або своєї діяльності в цілому.

v  Фасилітатор -  (англ. Facilitator - «посередник») - людина, що займається організацією та веденням групових форм роботи з метою підвищення їх ефективності. Завдання фасилітатора стежити за регламентом і сприяти комфортній атмосфері, згуртуванню групи та плідному обговоренню.